Jak začít? Dávnou historií před mým narozením? Událostmi, které se staly v průběhu mého života? Včerejškem?
Můžete se vsadit, že na každé mé vyjádření se najdou lidi, kteří se mnou budou souhlasit (protože prožili něco podobného), lidi, kteří se mnou souhlasit nebudou (protože nemají vlastní zkušenost s tím, o čem mluvím) a lidi, kterým je to šumák (protože je dané téma nezajímá a tudíž mé příspěvky vůbec nečtou).
Některá témata jsou celosvětová.
To znamená, že se týkají obyvatel celého světa. Jen k nim v jednotlivých zemích přistupují rozdílně, mluví o nich svou rodnou řečí a problémy s tématem související řeší “po svém”.
Jedním z celosvětových témat je v současné době covid. Ze zpráv a novinových článků by se mohlo zdát, že vše ostatní přestalo existovat a nic jiného není důležité. Díky internetu máme okamžitý přehled o situaci a aktuálních pravidlech jinde ve světě. Na internetu najdeme i barevné grafy a statistiky. Díky internetu a sociálním sítím můžeme komunikovat s lidmi z celého světa, ale žijeme “tady a teď”, dá se říct i “doma”.
Využijme pandemie pro poučení. Máme internet, vzdělávejme se. Nikdy není pozdě. Jazyková vybavenost, rétorika, historie, příčiny a důsledky různých válek … všechno se nám může hodit pro rozvoj kritického myšlení, které budeme potřebovat při řešení problémů spojených klimatickými změnami. Tématem, které bylo v minulém roce poněkud zastíněné covidem.
I téma klimatických změn je celosvětové a nelze u něj jednoznačně určit “viníka”. Všichni bychom měli spolupracovat při hledání řešení, jak zbrzdit oteplování zeměkoule a nepohrdat “dětmi”, které stávkami vyjadřují své obavy o budoucnost. Přestože ještě nemají dostatečné znalosti a životní zkušenosti. Mají totiž pravdu. Země je naše jediná obyvatelná planeta a má smysl ji chránit.
Žádné komentáře:
Okomentovat